SAĞLIK

Sağlık/style

EĞİTİM

Eğitim/style

Sigarayı Bırakmak İçin İpuçları, Sigarayı Nasıl Bırakabilirim?

Sigarayı Bırakmak İçin İpuçları, Sigarayı Nasıl Bırakabilirim?
Sigarayı Bırakmak İçin İpuçları, Sigarayı Nasıl Bırakabilirim?

Nasıl zayıflayabilirim? Garantili zayıflama yöntemleri nelerdir?

Nasıl zayıflayabilirim? Garantili zayıflama yöntemleri nelerdir?
Nasıl zayıflayabilirim? Garantili zayıflama yöntemleri nelerdir?

YAŞAM

Yaşam/style
adv/http://www.mogpress.blogspot.com|https://3.bp.blogspot.com/-ACYZpeoK740/WPXGlNIiPJI/AAAAAAAACII/gQGH0T1a_eAGO-yfKjzN3u877SCXiOfmQCLcB/s1600/banner.jpg"

BİLİM & TEKNOLOJİ

Bilim & Teknoloji/style

KADIN

Kadın/carousel

DEKORASYON

Dekorasyon/block

Sigarayı Bırakmak İçin İpuçları

Sigarayı Bırakmak İçin İpuçlarıSigarayı Bırakmak İçin İpuçları

Sigara içmenin sağlığa zararlı olduğunu hepimiz biliyoruz, ama yine de bir çok insan içme bağımlısı. Sigara kalp hastalığı, felç, yüksek tansiyon, diyabet, depresyon, Alzheimer, hastalığı, obezite riskini artırır.

Buna ek olarak, sigara zihinsel kapasiteyi ve doğurganlığı etkiler. Hamilelik sırasında sigara içilmesi de doğmamış çocuğa etkiler. Bebeğiniz erken doğabilir veya düşük doğum ağırlığına sahip olabilir.

Sigarayı bırakmak kolay bir iş değildir. Nikotin yoksunluğu hızla başlar, bazı yaygın belirtileri sinirlilik, öfke, anksiyete, sinirlilik, konsantrasyon sorunları, huzursuzluk, artan iştah, uykusuzluk, yorgunluk, azaltılmış kalp atış hızı ve baş ağrısıdır.

Her ne olursa olsun yoksunluk belirtilerinin geçici olduğunu biliyoruz. Toksinler vücudunuzdan temizlenince belirtiler kısa sürede durur. Başarıyla sigarayı bırakmak için, güçlü kararlılık ve nikotin yoksunluk belirtileri ile uğraşmak için irade gerekir.

Sigarayı bırakmaya yardımcı 10 ipucu.

1.Evinizi Temizleyin

En kısa sürede evi temizleniz gerekir. O sigara dumanı lekelerini ve kokusunu çıkarmalısınız.

*Kül tablalarını ve çakmakları ortadan kaldırın.
*Duman kokusu sinmiş çamaşırlarınızı yıkayın.
*Halı, perde ve döşemenizi temizleyin.

Daha hoş ve temiz bir ortam daha kolay sigara bırakmak için faydalı olacaktır.

2. Sigara Tetikleyicilerden Kaçının

Sigarayı içme arzunuzu tetikleyen insanlardan, yerler ve durumlardan kaçınının. Sigara içme isteği uzun sürmez bunu Unutmayın.

*Kafeinden kaçının, su içmeyi deneyin.
*Sigara dumanı bulunan ortamlar ve sigara içen arkadaşlardan kaçının. Bunun yerine, içmeyenler ile vakit geçirmeyi deneyin.
*Sigara içmenin yasak olduğu yerlere gidin.
*Dinlenme ve uyku bol olsun. Yorgun olmak sigara içme dürtüsünü tetikleyebilir.
*Genellikle yemek sonrası diş fırçalamalı ve yürüyüşe çıkmalı.

3. Ellerinizi ve Ağzınızı Meşgul Edin

Ağzınızı meşgul etmek için şekersiz sakız çiğnemek, şekersiz sert şekeri emmek veya karanfiller, ayçiçeği tohumları, meyan kökü sapları, havuç ve kereviz sapları yiyebilirsiniz. Bir paketi tutmak yerine ellerinizi aktif tutmak için parmaklarınız arasında bir kalem tutun, kauçukla oynayın ya da top sıkın, örme, bulmacayı çözün, çevrimiçi oyun oynayın ya da bir kitap okuyun.

4. Derin Solunumu Uygulama

Bir sigara içmek için güçlü bir istek duyduğunuzda, derin bir nefes alın ve yavaşça bırakın. Sakinleşip rahatlamanıza yardımcı olacaktır. Derin nefes alma, sigarayı bırakmak isteyenler için çok yararlıdır. Akciğer kapasitesinin güçlendirilmesinin yanı sıra derin nefes alma, nikotin isteğini azaltır ve sigara içenlerde bıraktıklarında sık sık yaşadıkları düşük ruh halini geçiştirir.

Derin nefes almak için:

-Arkanıza yaslanın veya düz bir sandalyeye oturun.
-Ellerinizi karnınıza koyun ve rahatlayın.
-Karnınızı genişletip burnunuzu hava yoluyla akciğerlerinizi doldururken derinden teneffüs edin. Nefes alırken 5'e kadar sayın.
-Nefesinizi tutun ve 3'e kadar sayın.
-Ağzından yavaş yavaş nefes al. Yine yavaşça 5'e kadar sayın.
-10 dakika derin nefes alıp solunmaya devam edin.

5. İçme Suyu

Nikotin bağımlılığınızın üstesinden gelmenin önemli bir anahtarı, günlük su ihtiyacını gidermektir. Vücudunuzdan toksinleri boşaltmak için suya ihtiyacı vardır, bu nedenle düzenli aralıklarla su için. Daha fazla su içerek, daha fazla idrar yaparsınız, böylece vücudunuzun toksinleri yok etmesini hızlandıracaksınız.

Ayrıca su, yaygın nikotin yoksunluğu semptomlarından biri olan baş ağrılarının tedavisinde yardımcı olacaktır. Ayrıca ciğerlerinizin mukusunu temizlemesini kolaylaştırarak öksürüğünüzü hafifletmeye yardımcı olur.

Sigarayı bırakmanın kilo almaya teşvik edeceğine endişe ediyorsanız, içme suyu yeme alışkanlıklarınızı değiştirmeden artan iştahınızı kontrol etmeye yardımcı olacaktır. Bir şişe su tutmak da ellerinizi ve ağzınızı meşgul edecektir. İçmeniz gereken su miktarı sağlığınıza, iklim koşullarına ve fiziksel aktivite seviyenize bağlıdır. Bununla birlikte, çoğu insan günde 8 ila 10 bardak su içmelidir.

6. Akupunkturu Deneyin

Sigarayı bırakmaya yardıma ihtiyacınız varsa, bir akupunktur uzmanıyla randevu alın.

Akupunktur sigara isteklerini oldukça başarılı bir şekilde azaltabilir. Vücudun rahatlamasına izin veren endorfinlerin (doğal ağrı kesiciler) serbest bırakılmasını tetikleyerek çalışır. Bu da sinir bozucuları engeller, arzuları durdurur, sinirlilik ve huzursuzluğu azaltır, gevşemeyi artırır ve vücudu detoksifiye etmeye yardımcı olur.

7. Yeni Bir Hobi Edinin

Nikotin semptomlarını için kendinize yeni ve ilginç bir hobi bulmayı düşünün. Boyama, çanak çömlek veya yaratıcı yazarlık gibi her türlü hobi olabilir. Bunun nedeni, yeni keşfedilen ilgi, istek ve zevkle başa çıkmanıza yardımcı olmak için zihninizi ve bedeninizi meşgul edebilir.

2014 yılındaki bir araştırma, hobiler veya bulmacalar gibi "kendini geniştiren etkinliklerin" yapılması, nikotin arzusunu hafifletmeye yardımcı olabileceğini belirtmektedir. Hobiler söz konusu olduğunda, ilgilendiğiniz bir etkinliği veya her zaman yapmak istediğiniz bir şeyi seçin.

8. Meditasyon Yapın

Meditasyon negatif bir ruh hali ile savaşmaya yardımcı olur ve sakinlik verir. Hem bedeni hem de zihni rahatlatır ve yatıştırır; bu da stres seviyenizi azaltır. Stres ve kaygıların köküne etki ederek, stres seviyeniz düştükçe kendi başlarına azalır. Meditasyon ayrıca sigarayı bırakma semptomlarının yanı sıra sigara içme ile oluşan solunum ve kalp rahatsızlığıyla baş etmenize yardımcı olur. Başlangıçta birkaç dakika meditasyon yapmaya başlayın ve süreyi günde minimum 15 dakikaya kadar kademeli olarak yükseltin.

9. Düzenli Egzersiz Yapmaya Başlayın

Koşu veya bisiklet gibi sağlıklı bir egzersiz yapmak sadece sağlığınız için değil, aynı zamanda sigara içmeyi bırakmayı kolaylaştırır. Egzersiz ayrıca vücudun kendi kendini onarma sürecini hızlandırabilir. Sigarayı bıraktıkça yaktığınız kalori de kilo verdirir. 2009 tarihli bir araştırmada, araştırmacılar, egzersizin sigara içenlerde beyin aktivitesini nasıl değiştirdiğini göstermek için fonksiyonel manyetik rezonans görüntülemeyi (fMRI) ilk defa kullandı ve bunun, Nikotin arzusunu azaltmaya yardımcı olduğunu ortaya çıkardı.

Bir sigara için güçlü bir özlem duyduğunuzda açık bir alanda 10 dakikalık bir yürüyüş, sigarayı bırakma konusundaki çabalarınızda gerçekten fark yaratabilir.

10. Meyve ve Sebze Yemek

Sigarayı bırakırken diyet yapmaya çalışmayın. Vücudunuzun, nikotin çekilmesine karşı savaşmasına ve çabuk iyileşmesine yardımcı olmak için tüm besin maddeleri gereklidir. Sigarayı bırakırken diyetinizi basit ve sağlıklı tutun. Daha fazla meyve, sebze, tahıl ve yağsız protein tüketin. Bunlar tüm vücudunuz için iyidir. Genellikle bir sigara içtiğinizde, bir fincan bitki çayı içmeye deneyin. Yavaş yavaş bir fincan sıcak çay yudumlarken, nikotinin etkisiyle aynı , gerilimi gidermeyi sağlayacaktır.

Ek İpuçları

-Sık sık dişlerinizi fırçalayın. Ağzınızdaki temiz his, sigara isteklerinden kurtulmanıza yardımcı olabilir.
-Bir sigara yakmak yerine, isteklerini durdurmaya yardımcı olması için mum veya biraz tütsü yakın.
-Kendinize sıcak bir banyo alarak, meditasyon yaparak, kitap okuyarak veya hafif bir müzik dinleyerek sakinleştirin.
-Amacınız konusunda pozitif olmaya devam edin ve olumsuz düşüncelerin zihninizi engellemesine izin vermeyin.
-Bağımlılığı kırmanıza yardımcı olmak için arkadaşlarınız ve aile fertlerinizden yardım ve işbirliği isteyin.

24 yorum

 1. Bence sigarayı bırakmak için parasız kalmakta seçenekler arasında :)

  YanıtlaSil
 2. Sigarayı bırakmak her acıdan insana faydalı. madi, manevi. Güzel bilgilendirme olmuş emegine sağlık.

  YanıtlaSil
 3. sigarayı yakın zamanda bırakmış biri olarak kesinlikle hayatımda yaptığım en doğru karar olduğunu düşünüorum şuanda sigara içen birini görmek bile istemiyorum şiddetle tavsiye ediyorum

  YanıtlaSil
 4. çok defa denemiş olmama rağmen tekrar beni kendisine çekecek bir yöntem bırakan katil

  YanıtlaSil
 5. Sigarayı her seferinde bırakmak istemişimdir. Burada yazılan maddelerin bir çoğunu uyguladım ancak bir türlü başarılı olamadım. Denemediğim yol kalmadı bakalım bir kez daha bırakmak adına uğraş veriyorum umuyorum ki bu sefer başarılı olacağım. Buradaki maddelere de dikkat edeceğim. Sonucu inşallah buradan yazarım. Teşekkürler...

  YanıtlaSil
 6. Sigarayı bırakmak için uzun süredir mücadele ediyorum, yazınızı keyifle okudum, çok teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 7. uzun amandır sigara içiyorum bırakmayı çok denedim fakat bir türlü ne yaptıysam bırakamadım umarım burda yazdıgınız şeyler yardımcı olur

  YanıtlaSil
 8. Bende sigarayı bırakmaya çalışıyorum. En fazla 2 hafta bırakabildim. İnşallah bu bilgiler işime yarar. Teşekkürler...

  YanıtlaSil
 9. Elektronik Sigara İle Zararsız Olarak Bırakabilirsiniz sigarayı :)

  Ramazan ayındayız bünyeniz içmeye içmeye alışacak yavaşça bırakabilirsiniz :D

  YanıtlaSil
 10. Hocam inanın şuanda, önümde sigara içiyorum. Bırakmayı bizde istiyoruz ama bir türlü başaramıyoruz, hem fitness yapıyorum, hem sigara içiyorum hocalar paso sigarayı bırakman lazım diye söylenip duruyorlar.

  YanıtlaSil
 11. Merhabalar, yazı çok net ve anlaşılır şekilde yazılmış. Günümüzde internet siteleri gerçekten internet çöplüğüne dönmüşken bu kadar sade ve net bir şekilde açıklanmış yazı okumak zevkliydi.

  Teşekkürler, bu güzel bilgiler için.

  Blogojik.COM

  YanıtlaSil
 12. Sigara bırakmak çok zor ama umarım bu şekilde bırakmayı başarabilirim. Adım adım ilerleyerek deneyeceğim bakalım

  YanıtlaSil
 13. Ramazan sigarayı bırakmak için tam bir fırsat işte. İftarı yapar yapmaz sigaraya koşmak yerine kafamızı meşgul edecek bir işle uğraşabilsek mutlu sona ulaşılabilir.

  YanıtlaSil
 14. Sigara kullanımı kalıcı hasarlara yol açmaktadır ve gün geçtikçe sağlığı daha olumsuz etkilemektedir. Sigaradan kesinlikle uzak durulmalı.

  YanıtlaSil
 15. 2 yıldır sigarayı bırakmış biri olarak size tavsiyem hemen bırakmanızdır. Hayat kaliteniz gözle görülür şekilde artıyor.

  YanıtlaSil
 16. Sigara bırakmayı önce beyinde bitirmeniz gerekmekte ben öyle yaptım sigara içilen yerlerde fazla bulunmamanız gerek yoksa nikotin eksikligi his ettigi an vucut istemeye başlaya bilir.
  sigara sağlıgımızı çok etkiliyor inş dumansız günler diliyorum herkese.

  iyi konulara yer veren bu escportal yazarına tşk ederim.

  YanıtlaSil
 17. Astım, koaha şifa dekorasyon olarak harika bir ürün tuz lamba sahip olmak ister misiniz hem de hızlıca rahat nefes ile daha kolay sigara bırakabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 18. sıgara bırakmayı çok nalet şey hasta ediyor yinede hasta iken içiriyor

  YanıtlaSil
 19. Sigarayı bırakalı tam 1 yıl oldu.Bu iş kesinlikle kafada bitiyor arkadaşlar.Kendime bırakacağım dedim ve geçen sene ramazan ayında bıraktım.Sigara kokusundan,sigaranın verdiği zararlardan yeni yeni kurtuluyorum.Yapmanız gereken tek şey sigarayı bırakma konusunda istikrarlı olmanız.

  YanıtlaSil
 20. valla ben elektronik sigara kullanarak biraktim yaklaşık 8 ay oldu kafam rahat elektronik sigarayida bıraktım hem saglığ açısından hemde maddiyat açısından kesinlikle bırakmanızı tavsiye ederim.

  YanıtlaSil
 21. Uzun zamandır sigarayı bırakmaya çalışan bir kişi olarak yararlı bilgiler teşekkürler. Bana göre önce insan kafasında sigarayı bırakmalı.

  YanıtlaSil
 22. Sigarayı bırakmak için Elektronik Sigara aldım ama işe yaradıgını soyliyemem sadece 2 paketden 1 pakete düşürdü bakalım belki ilerde kahveyi felan bırakırsam Sigarayıda bırakırım gibime geliyor . Bilgi için tşk ederim.

  YanıtlaSil
 23. Lisedeyken bir arkadaşım vardı; sigara içmemek konusunda ikimizde hem fikirdik. Fakat çevremizdeki herkes sigara içiyordu. Bizde bırakın diye ısrar ettik. Bırakılmıyor dediler. Arkadaşım nasıl bırakılmaz ya? size bunu ispatlarım dedi... ve kendisi de içmeye başladı. o gün bugündür o da sigara içiyor. :D Bence olay insanın kendisinde bitiyor. Karar vermek ve uygulamak lazım.

  YanıtlaSil
 24. ne yaptıysam sigarayı bırakamıstım yaklasık 2 senedir içmiyorum en sonunda irademi yendim ve ben bunu bırakıcam dedim tek tek icerek şimdi bırakmış bulunmaktayım valla idare yani iş kafanızda bitiyor :)

  YanıtlaSil

Recent Posts Widget
adv/https://www.mogpres.blogspot.com|https://4.bp.blogspot.com/-PR9-MV9VAgc/WPXGlAkXO_I/AAAAAAAACIM/ZmgWX0-yY4sC_MLlVUWuBLds-p1dHuofACLcB/s1600/banner-2.jpg